26.12.2023
Чому це важливо? Самосійні ліси мають природне походження, та є більш стійкими у порівнянні зі штучними. Окрім того, молоді дерева найкраще накопичують вуглець з атмосфери – головну причину зміни клімату.
У минулому році Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» (реєс. № 2321-ІХ), який дає можливість легалізувати природньо залісені території. Це фактично дало зелене світло узаконенню самосійних лісів на землях сільськогосподарського призначення та на інших категоріях земель. Відповідно - це допоможе збільшити площу лісів.
З прийняттям даного Закону Держлісагентство розпочало кампанію з виявлення та збереження самосійних лісів.
Перше, що було зроблено – за допомогою дешифрування супутникових знімків у співпраці з ВО «Укрдержліспроект» виявлено понад 1,8 млн. га лісових насаджень поза межами лісового фонду України.
Відповідно до статті 57-1 Земельного кодексу України у 2023 році фахівцями територіальних органів Держлісагентства направлено більше 1,7 тис. клопотань до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування щодо ідентифікації та віднесення цих земельних ділянок до категорії самозалісених на загальну площу 1,8 млн га. Наразі отримано позитивних рішень на площу 28,8 тис. га, проміжних відповідей - на площу понад 244 тис. га.
Наступний крок - підприємства, установи та організації Держлісагентства звертаються до органів місцевого самоврядування стосовно передачі у постійне лісокористування самозалісених ділянок. Вже направлено понад 2 тисячі таких клопотань на загальну площу 62,3 тис. га.
Наразі отримано від органів місцевого самоврядування позитивних рішень щодо передачі самозалісених ділянок по всій країні на загальну площу більше 13,2 тис. га, з яких уже оформлено речових прав на площу 6,5 тис. га.
Продовжуємо працювати над створенням нових лісів. Під час війни це особливо важливо, оскільки наразі Україна втрачає українські ліси та інші цінні території через військові дії. Щоб їх відновити потрібні десятиліття.
З 24 лютого майже 3 млн га лісу в Україні зазнали впливу військових дій. Сьогодні під окупацією та бойовими діями знаходиться понад 800 тис. га лісів, які ми можемо втратити.