Південно-Східне міжрегіональне
управління лісового та мисливського господарства
Зворотній зв'язокЗадати питання Гаряча лінія(056) 722-25-05
Боротьба с опустелюванням та посухами

27.06.2024

До одних з найбільш тривожних світових процесів деградації навколишнього середовища можна віднести опустелювання.

Опустелювання — це процес безповоротної зміни ґрунту і рослинності й зниження біологічної продуктивності, який в екстремальних випадках може призвести до повного руйнування біосферного потенціалу і перетворення території в пустелю.

На сьогодні опустелення є одним найбільш тривожних світових процесів деградації навколишнього середовища. Землі України також зазнають суттєвого впливу деградаційних процесів, серед яких найбільш масштабними є ерозія (близько 57,5% земель країни), забруднення, підтоплення територій.

Проблема опустелювання є дуже актуальною і проявляється переважно у областях степової зони. До причин опустелювання слід віднести:

  • водний дефіцит;
  • тривалі посухи, спровоковані змінами в кліматі;
  • надмірне пониження вологості повітря через збільшення температури і низького рівня опадів;
  • вирубка лісів;
  • помилки у веденні сільського господарства (надмірне осушення дрібних водойм для зрошення угідь);
  • надзвичайно високий рівень розораності і деградація полезахисних лісосмуг.

Наслідками опустелювання є: скорочення обсягів виробництва продовольства, зниження родючості ґрунту і природної здатності землі до відновлення; посилення паводків в низинах річок, погіршення якості води, утворення осаду в річках і озерах, замулення водойм і судноплавних каналів; погіршення здоров’я людей через принесений вітром пил, включаючи очні, респіраторні та алергічні захворювання і психологічний стрес; порушення звичного способу життя постраждалого населення, вимушеного мігрувати в інші райони.

До найбільш ефективних заходів щодо боротьби с опустелюванням слід віднести: збільшення лісистості; створення та відновлення полезахисних лісових смуг, еколого-економічне обґрунтування сівозмін сільськогосподарських культур, встановлення водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, заходи по збереженню та відтворенню родючості ґрунтів.

Боротьба з опустелюванням та посухами - завдання не з легких, однак, конкретного результату можна сподіватись лише за умов бажання та злагодженій співпраці відповідних гілок влади та нас з вами.

Для уникнення в майбутньому процесів опустелювання та посухи необхідно зупинити процес зміни ґрунту в бік опустелювання. І це ще можливо, якщо усі ми будемо думати не тільки про сьогоднішній день, а й про майбутнє.