Південно-Східне міжрегіональне
управління лісового та мисливського господарства
Зворотній зв'язокЗадати питання Гаряча лінія(056) 722-25-05
Не пали - компостуй!

01.05.2025

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та ст. 27 Закону України «Про рослинний світ» забороняється випалювання сухої рослинності або її залишків.

На жаль, не дивлячись на законодавчі заборони люди продовжують забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків.

Мало хто замислюється, що, при спалюванні сухої рослинності або її залишків, вогонь знищує комах, потомство тварин, рослини, бактерії, мікроорганізми, які утворюють родючий шар землі. Внаслідок цього значно погіршується якість ґрунту, посилюються процеси ерозії і деградації земель, руйнується екосистема поля. Окрім забруднення стану атмосферного повітря та довкілля, мешканці погіршують, як своє здоров’я, так і здоров’я сусідів й інших мешканців. Під час горіння вивільняються небезпечні канцерогенні речовини, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини, оскільки дим містить у своєму складі чадний газ, важкі метали тощо. Разом із димом у повітря вивільняються пестициди та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року.

Найбільш ефективним по відношенню до довкілля шляхом утилізації залишків рослинності, трави, уламків гілок, опалого листя є компостування. Компостування є природним способом переробки органічних речовин, завдяки якому товстий килим опалого листя з легкістю перетворюється на цінне органічне добриво. Тому, якщо ви володієте приватним будинком, то найкращий шлях боротьби з залишками рослинності – їх прикопування або компостування. Листя та всі трав'яні відходи – це продукт, який може перегнивати, добре розкладається в землі і є чудовим добривом для грядок. Робити компост зовсім не важко! Компостну купу можна зробити де-небудь на краю подвір’я, неподалік від джерела води та бажано у місці, куди не попадає пряме сонячне проміння. Оберіть ділянку землі десь розміром 1 х 1,5 м. Вичистіть ділянку від дерну та трави. Поставте невелику огорожу навкруг своєї компостної ділянки, на кутках вбийте кілки. Також, компостування можна проводити в траншеях, глибиною до 1 м і шириною 1,5 м. Траншейне компостування зручніше тому, що при ньому компост рівномірно зволожується й не пересихає. Використовувати компост в якості добрива, можна вже через рік після закладки.

Дотримуйтесь правил пожежної безпеки в умовах природного довкілля, не спалюйте суху траву та залишки рослинності, не провокуйте таким чином виникнення пожеж, котрі можуть завдати чимало шкоди людям та довкіллю.

ПАМЯТАЙТЕ! Шкода від спалювання сухої трави і листя надзвичайно небезпечна. Використовуйте розумну альтернативу – компостування.