Південно-Східне міжрегіональне
управління лісового та мисливського господарства
Зворотній зв'язокЗадати питання Гаряча лінія(056) 722-25-05
Правила посадки та догляду за декоративними рослинами

09.05.2024

Декоративні рослини призначені для озеленення парків, газонів, алей, присадибних ділянок, території громадського користування, фасадів, офісів, квартир. Ми стикаємося з ними скрізь: на вулиці, вдома, в магазинах, державних установах. Вони є невід'ємною частиною життя кожної людини.

Декоративні рослини - основа декоративного садівництва і матеріал, з яким щодня працюють ландшафтні дизайнери. В їхніх умілих руках декоративні чагарники перетворюються на живопліт, вічнозелену композицію з хвойників і листяних порід, алею з туй і ялин, кам'яну гірку або казковий розарій.

Лісівники теж займаються вирощуванням в шкільних відділеннях лісових розсадників декоративних саджанців та реалізовують їх населенню.

Основні питання, які хвилюють всіх покупців це: як вибрати здорову рослину; як правильно посадити дерево чи кущ; як доглядати за саджанцем; як вкривати рослину на зиму; якими добривами підгодовувати. Здорова, не перегодована добривами рослина, має природний колір листя, еластичні гнучкі гілки.

Для більшості декоративних рослин існують загальноприйняті правила посадки. Викопати посадкову яму в 2-3 рази більше за контейнер або горщик, в якому росла рослина колись. Внести рекомендовану дозу мінеральних добрив або перегною (допустиму для кожного конкретного виду), все ретельно перемішати із землею і висадити рослину, не заглиблюючи кореневу шийку. Ґрунт біля рослини ущільнити, полити водою і, якщо необхідно, замульчувати тирсою або соломою.

Майже всі декоративні дерева та чагарники - зимостійкі рослини і тільки деякі карликові й екзотичні види вимагають укриття на зиму.

Нижче розглянемо правила посадки та догляду для найпопулярніших видів декоративних рослин:

Береза повисла

Посадка: береза повисла росте швидко, морозостійка. Береза - дерево невимогливе до ґрунтів. Березам необхідне хороше освітлення. При недоліку світла берези стають кволими і пригнобленими.

Догляд за березою мінімальний. У посуху потрібен полив. Пересадку берези краще проводити ранньою весною. Пересадка берези здійснюється у віці до 5-7 років, так як більш дорослі екземпляри погано приймаються. Осіння пересадка беріз не рекомендується, так як має більший відсоток загибелі. При посадці саджанців берези не рекомендується заглиблювати кореневу шийку. Коріння беріз залягають неглибоко, тому вимагають поливу в посуху.

Липа широколиста

Липа відносно невибаглива. Вона віддає перевагу родючим, вилуженим, добре дренованим і структурованим, помірно вологим ґрунтам. Недолік і надлишок вологи її пригнічують. Власне опале листя значно покращує фізико-хімічні властивості ґрунту, в якому росте дерево. Липа добре приживається і на відкритих сонячних ділянках, і в тінистих місцях. Вона належить до найбільш тіньовитривалим деревам помірного клімату. Липа - рослина, що не вимагає особливого догляду. Дерева можуть страждати від посухи, тому в жарке сухе літо їх потрібно поливати. Протягом перших двох років після посадки саджанці липи рекомендується підживлювати азотними добривами.

Сосна кримська

Вирощування сосни не вимагає особливих зусиль. Головне - те, як посадити сосну спочатку і як доглядати за сосною в перший рік. Вона світлолюбна, і, як майже кожне дерево, сосна погано переносить забруднений і задимлене повітря. Кращий грунт для сосни - піщана або крейдяна, добре дренована. Сосна кримська особливо хороша для посадки на ділянках з вапняним ґрунтом, посухостійка, але краще південні широти. Сосна кримська світлолюбна, в тіні захворює. Рекомендується захищати сосни від морозів і пекучого сонця. Можна вкривати дерево лапником або мішковиною. Особливо уважно потрібно доглядати за сосною в перший рік висадки. Обрізка сосни проводиться в кінці зими - початку весни, але взагалі формування сосни краще робити не обрізанням, а прищипуванням.

Ялина колюча форма голуба

Рослина світлолюбна. Зимостійка, легко адаптується, надає перевагу ґрунту  від відносно сухих до свіжих, добре дренованих, піщано-гравійним або супіщаним. Однак, для того щоб ця красуня росла краще, варто заздалегідь підготувати хорошу посадкову яму. Її заповнюють суглинистим або супіщаним ґрунтом з додаванням торфу, пухкого перегною, піску і хвої або взятого в ялиновому лісі верхнього шару ґрунту. Корисно збагатити грунтосуміш гранульованими добривами для хвойних. У таких ідеальних умовах коренева система розростається досить швидко. Іноді навесні після танення снігу або в період затяжних дощів на ділянках застоюється вода. Таке перезволоження зовсім не небезпечно, якщо воно тимчасове. У суху погоду потрібно регулярно поливати ялину, в задушливі вечора корисно змочувати її голки водою зі шланга або лійки, ці процедури дуже корисні. А восени (точніше, на зиму) бажано як слід полити. Така цінна якість, як морозостійкість, допомагає їй вижити навіть у наші суворі і непередбачувані зими. Однак, для підстраховки молоденьку ялинку краще всього присипати снігом.

Ялівець козацький

При посадці слід враховувати деякі особливості росту цієї рослини. Для цього чагарнику слід вибирати добре освітлені місця. На тінистих ділянках рослина також може рости і розвиватися, але буде слабкіша і менша за розмірами, втрачаючи свої декоративні властивості. Відстань між окремими кущами має бути не менше 0,5 метра. При правильному догляді один кущ ялівця козацького, розростаючись протягом десяти років, може зайняти площу до 20 кв. метрів. Глибину посадки визначають залежно від кореневої системи окремого екземпляра ялівцю і грудки землі. Придатний варіант - яма глибиною приблизно 0,7 м з підсипанням в неї землі. При необхідності використовуються бита цегла і пісок шаром 15-20 см в якості відмінною подушки для дренажу рослин. Догляд має певні особливості. Кущ не слід накривати на зимовий період. Тільки при першій посадці у відкритий ґрунт ялівець вкривають у першу зиму. Незважаючи на те, що всі ялівці посухостійкі, для кращого росту в посушливе літо їх необхідно поливати не менше двох-трьох разів за сезон. Важливо для хорошого розвитку рослини і вечірній обприскування. Навесні (у квітні-травні) в ґрунт вносять добрива - нітроамофоску (30-40 г на 1 кв.м.). Щорічно проводять торф'яне мульчування.

Самшит вічнозелений

Декоративна, вічнозелена рослина представлена щільним чагарником. Ідеально підходить для стрижки та формування, не потребує укриття на зиму. У зв'язку з тим, що самшит легко переносить пересадку в будь-якому вигляді, в Україні саджанці самшиту можна садити весь сезон - з березня по листопад. Після посадки і рясного поливу рослини необхідно замульчувати агроволокном або мульчею з дробленої кори хвойних дерев. Кору дуба використовувати категорично заборонено. Найбільш важкий період у культивуванні цих чагарників - не зима, а довга, затяжна весна з чергуванням морозів і відлиг, з яскравими сонячними днями. Всі вічнозелені рослини найбільш чутливі в цей період, тому що коренева система у них знаходиться у спокої, а надземна прокидається з першим сонцем. Але доглянуті (политі, удобрені) самшити не страждають ніколи. З кінця квітня до початку липня самшит, який регулярно стрижеться потрібно регулярно удобрювати якісними мінеральними добривами. Коріння самшиту не повинні задерняться доглянутим газоном. Восени, безпосередньо перед морозами, на початку листопада проводиться рясний вологозарядний полив, який насичує рослини вологою на довгий зимовий період. Бажано мульчування ґрунту під кущами корою хвойних або верховим торфом