Південно-Східне міжрегіональне
управління лісового та мисливського господарства
Зворотній зв'язокЗадати питання Гаряча лінія(056) 722-25-05
Природне поновлення лісу

29.11.2024

Відтворення лісів в Україні забезпечується наступними способами: природним (природне поновлення), штучним (створення лісових культур методом садіння садивного матеріалу, висівання насіння або поєднання методів садіння та висівання) і комбінованим ( природне поновлення та створення лісових культур).

На ділянках, які мають відповідні ґрунтово-кліматичні умови, перевага надається природному відновленню лісів, що дає змогу з мінімальними затратами створювати високопродуктивні та біологічно стійкі деревостани протягом короткого періоду. Природне поновлення проектується на площах зрубів та згарищ з достатнім і якісним самосівом, підростом, кореневими і пневими паростками або за умови його появи протягом 1-2 років.

Природні процеси поновлення лісу в степових регіонах досить проблематичні через недостатню кількість опадів, особливо протягом вегетаційного періоду, тривалі посухи. Все це негативно впливає на процеси природного поновлення лісу і вони не завжди дають позитивні результати, тому на більшості площ проводяться заходи зі сприяння природному поновленню. На ділянках з недостатньою кількістю або нерівномірним розміщенням природного поновлення господарсько цінних порід лісових дерев і чагарників, проводиться додаткове часткове висівання насіння і садіння садивного матеріалу головних та супутніх деревних порід.

Також до заходів сприяння природному поновленню лісів належать:

збереження під час лісозаготівлі життєздатного підросту і молодняку господарсько цінних порід;

догляд за підростом та самосівом після закінчення лісосічних робіт;

мінералізація поверхні ґрунту;

висівання насіння під наметом деревостану

залишення насінників на суцільних зрубах.

Переведення природного поновлення у вкриті лісовою рослинністю землі здійснюється якщо у визначеному віці густота і середня висота життєздатних дерев головних порід відповідає встановленим нормативам оцінки якості для конкретного типу лісорослинних умов. Ділянки з природним поновленням які відповідають нормативам можуть бути переведені у вкриту лісовою рослинністю землі раніше вказаного віку.

В 2024 році управлінням погоджено Зведені відомості проектів природного поновлення на площу 1013,7 га, з них:

по Дніпропетровській області – 1005,8 га.

по Запорізькій області – 7,9 га.

З всього погодженого обсягу на площі 585,2 га плануються заходи зі сприяння природному поновленню, а саме висаджування сіянців та висівання насіння недостаючих порід.