17.07.2024
Ліс – це живий організм, який є домом для диких тварин, а також джерелом чистого повітря, води та інших важливих ресурсів. Може скластися враження, що природа не вимагає втручання людини, але ліс, як будь-який живий організм, іноді потребує оперативного втручання для усунення певних проблем, з якими він самостійно не справляється: розвиток хвороб, масові заселення шкідливими комахами; велика густота дерев де збільшується конкуренція за поживні речовини, воду та світло; загроза виникнення пожеж. Використовуючи сучасні технології організації та ведення лісового господарства, можна підтримувати оптимальний стан екосистеми.
Лісовпорядкування — комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Лісовпорядкування здійснюється державними лісовпорядними організаціями. Лісовпорядні організації співпрацюють з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, беруть участь у розробленні програм з охорони, захисту, використання та відтворення лісів, залучають громадськість, інших заінтересованих сторін на всіх етапах лісовпорядкування.
Головні функції лісовпорядкування — планування, організація та контроль всіх процесів в лісовому господарстві.
Лісовпорядкування за цільовим призначенням розділяється на первинне базове та повторне базове.
Первинне базове лісовпорядкування здійснюється в лісах, які впорядковуються вперше. Під час його проведення виконуються лісотаксаційні роботи із застосуванням інструментальних вимірювань, закладання необхідної кількості і видів пробних площ, ландшафтні, ґрунтові, лісотипологічні, лісобіологічні та інші обстеження і дослідження лісових природних комплексів, виявлення пралісів, квазіпралісів, природних лісів, типових та унікальних природних комплексів, місць зростання та оселення рідкісних та таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу і які підлягають заповіданню, включенню до екологічної мережі.
Повторне базове лісовпорядкування здійснюється в раніше впорядкованих лісах. Під час його проведення здійснюється часткове коригування внутрішньогосподарської організації, виконуються лісотаксаційні роботи, закладається необхідна кількість пробних площ, здійснюється повторне обстеження всіх пробних площ, які збереглися від попередніх лісовпорядкувань, ландшафтні, ґрунтові, лісотипологічні, лісобіологічні та інші обстеження і дослідження лісових природних комплексів, виявлення місць зростання та оселення рідкісних та таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу.
Строк повторюваності повторного базового лісовпорядкування для об’єктів лісовпорядкування площею 100 гектарів і більше становить 10 років, для об’єктів лісовпорядкування площею до 100 гектарів - 20 років.
Під час здійснення лісовпорядкування складається проект організації і розвитку лісового господарства, який передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства та розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування, і включає в себе такі матеріали лісовпорядкування: пояснювальну записку до проекту організації і розвитку лісового господарства; таксаційні описи; фонди рубок, в тому числі фонд рубок головного користування; фонди відновлення лісів, лісорозведення, лісових ділянок та нелісових земель, які не підлягають лісорозведенню; відомості запроектованих лісогосподарських заходів; планово-картографічні матеріали на паперових і електронних носіях; матеріали поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок; протоколи лісовпорядних нарад та інші документи.
У матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.
Відповідно до Лісового кодексу України затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.