Південно-Східне міжрегіональне
управління лісового та мисливського господарства
Зворотній зв'язокЗадати питання Гаряча лінія(056) 722-25-05
Загальна характеристика лісів Донецької області

10.11.2024

Загальна площа лісів Донецької області складає 184,1 тис. га, лісистість складає 7%. Більш ніж 70% лісових масивів області мають штучне походження і створені, перш за все, на землях, що піддаються впливу водної та вітрової ерозії, а також в заплавах річок і навколо штучних водойм.

Донеччина — край степів і териконів із засушливим і жарким кліматом. Вона має специфіку промислового регіону і нелегку екологічну ситуацію. Водночас Донеччина — регіон із неймовірним природним різноманіттям. Ось, наприклад, ліси. Взагалі-то ці землі — степ, тобто лісам тут, здавалося б, не місце. Однак вони є, причому незвичайні!

Усі насаджені, тобто створені людиною ліси мають еколого-захисне призначення. Ліси — основа життя та гарантія екологічної безпеки Донеччини. Протягом століть вони стоять надійним і непорушним щитом на півночі Донеччини, вкривають гори й байраки аж до Азовського моря.

З 1843 року В. Є. фон Графф, піонер степового лісорозведення України, розпочав масштабні висадки лісу в степу. Так з’явився Великоанадольський ліс який є найбільшим рукотворним лісовим масивом в Європі. З його допомогою дослідник В.Є. фон Графф довів свою досить сміливу гіпотезу — що в степу можна виростити справжній ліс. І тепер, через два століття, його аргументи шумлять листям на Донеччині.

На сьогодні ліси й чагарники розташовані переважно в долині Сіверського Дінця — соснові бори, на Донецькому кряжі — діброви, байрачні ліси. Переважають північно-степові підвищені і схилові природно-територіальні комплекси. Основними лісоутворюючими породами області є: дуб звичайний, сосна звичайна, сосна кримська, робінія псевдоакація (акація біла), ясен звичайний.

Неповторна природа Донецького краю представлена різними територіями та об’єктами природно-заповідного фонду. Всього їх в області 190 шт., на площі 118245,04 га. Території та об`єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення – 22 шт, на площі 70179, 75 га. До них входять Український степовий природний заповідник - 3033,2 га, національні природні парки «Святі гори» - 40605,5 га та «Меотида» - 21301,21 га. Території та об`єкти природно-заповідного фонду місцевого значення – 168 шт, на площі 48065,29 га.

Донеччина власною історією показує, що відбувається, коли терор і агресію не спинити вчасно і яка доля спіткає території, які незаконно захоплює Росія. Розвинені міста перетворюються на пустки, ліси на пустелю. Втім, цей регіон став і наочним прикладом незламності українців. Одного дня ця земля стане і прикладом відродження, коли звільнена українська Донеччина знову стане місцем, де кожен зможе насолоджуватися свободою.

ДОНЕЧЧИНА— ЦЕ УКРАЇНА!