05.09.2024
Ліс – це екосистема, у якій поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище. З усіх природних ресурсів, що становлять скарбницю нашої країни, ліс займає особливе місце, а значення лісу у житті людини надзвичайно велике і багатогранне.
Економічне значення лісу полягає в тому, що ліс є джерелом деревини – універсального матеріалу, без якого не може обійтися жодна людина та жодна галузь народного господарства. У природі немає такого продукту, який за різноманітністю застосування можна було б порівняти з деревиною. Деревина – це будівельний матеріал, паливо, папір, картон, одяг, взуття лікарські препарати, меблі, харчові продукти, кормові дріжджі, технічний спирт тощо. І хоча є багато інших матеріалів, якими намагаються замінити деревину: пластик, метал, залізобетон, значення деревини в житті людини не зменшується.
Неможливо переоцінити і екологічне значення лісів, що проявляється в наступних його властивостях:
- клімато-покращувальних (вплив на вітровий і температурний режими, сонячну радіацію, виділення кисню, поглинання вуглекислого газу, іонізацію повітря та ін.). Ліси недаремно називають «легенями» планети, оскільки вони – джерело кисню в атмосфері. Випаровування, вироблене деревами, зволожує повітря і пом’якшує клімат. Ліси запобігають змінам клімату, поглинаючи вуглекислий газ з атмосфери, чим зменшують ризик парникового ефекту.
- водоохоронних (вплив на вологість повітря, регулювання режиму водозбору, водостоку, покращення якості води). Ліси впливають на зайняту ними, а також навколишню територію, збільшують річну кількість опадів. Ліси затримують вологу, регулюють поверхневий сток води та рівень ґрунтових вод. Наявність лісових масивів у басейні річки попереджує руйнівні повені, а також забезпечує повноводність річок.
- захисних (полезахисних, ґрунтозахисних, шумозахисних, пиле- і газозахисних). Ґрунтозахисна функція лісу полягає у збереженні родючості ґрунту та цілісності його поверхні, тобто захист від ерозії, підвищення урожайності сільськогосподарських культур. Ліси і зелені насадження відіграють велику роль в поглинанні пилу, очищенні повітря від шкідливих газів. Затримуючи тверді і газоподібні домішки, вони є своєрідним фільтром, особливо для атмосфери міст і селищ. Ще однією з важливих функцій лісів і зелених насаджень є їх здатність знижувати рівень шуму.
Ліси мають естетичне й культурне значення. Ліс – це красивий пейзаж і здоровий клімат, чудове місце відпочинку, тому споконвіків його оспівували й оспівують в піснях, віршах, оповіданнях, зображують на картинах. Чудова краса лісу захоплює людину в будь-яку пору року. Крім того, своєю красою ліс сприятливо впливає на психіку та нервову систему відпочиваючих. Ліс є невичерпним джерелом краси і разом з тим позитивно впливає на естетику інших ландшафтів - природних, окультурених, урбанізованих.
Важливе для людей і лікувально-оздоровче значення лісів, яке базується на використанні їх цілющих властивостей. Лісова рослинність виділяє велику кількість фітонцидів, тобто ефірних масел, бальзамів, вітамінів, смол, дубильних та ароматичних речовин. Усі вони мають здатність убивати або затримувати розмноження шкідливих бактерій і грибів. Недарма лікарні, будинки відпочинку, санаторії та дитячі табори, як правило, розташовують у лісових насадженнях.
Останнім часом збільшується і рекреаційне значення лісів, що полягає у використанні лісу та його ресурсів для задоволення широкого кола особистих і соціальних потреб, відновлення духовних, фізичних, моральних, етичних сил. У процесі рекреації туристи і відпочиваючі використовують ліс для походів, прогулянок пішки, катання на велосипедах або конях; пікніків, тимчасового проживання з установкою наметів і будиночків на колесах, розкладання вогнищ; спортивних змагань та ігор, театралізованих дійств; полювання, рибної ловлі, збирання грибів, ягід, лікарської сировини тощо.
Не слід забувати, що ліс служить притулком і домівкою для величезного числа рослин, комах та тварин, а для окремих видів – є єдиним підходящим середовищем існування.
Ліс також є джерелом інших цінностей. Він служить джерелом технічної (живиця), лікарської (лікарські рослини – липа, шипшина, звіробій, брусниця, валеріана і ін.) і харчової (гриби, ягоди) сировини. У лісах заготовлюється велика кількість сіна та гіллячкового корму, окрім того лісові насадження використовують для випасу худоби та виставлення пасік.
Значення лісів в житті людини дуже велике, і тому так важливо охороняти ліси від браконьєрства, вирубки та пожеж, а також від засмічення різними відходами та сміттям.
Ліси України – є національним багатством, яке належить не лише нашому, але й майбутнім поколінням. Їх охорона, примноження і збереження повинні бути відповідальним почесним обов’язком кожного з нас.
Ліс – це життя. Бережіть ліси для себе і майбутніх поколінь!